.אודות

​נחי וייס (באנגלית Nachi Weiss) נולד ב-ט"ז בכסליו ה'תשמ"ט, 24 בנובמבר 1988, הוא סופר, מוסיקאי, משורר וצלם. עד היום הוציא לאור את הספר קבר יוסף - כך נפרצה הדרך, וכתב עוד ספר על חייו ומשנתו של הרב קלמן גולדשמידט. כיום הוא עורך את ספרו האנתולוגי "דברים שלא תלויים בדוור" - שירים, כתבים ותחנות געגוע. הוא מופיע לצד הרכבים שונים עם הגיטרה כזמר קאברים לבוב דילן ומאיר אריאל, וכמתופף באגודת הכליזמרים הירושלמיים. בשנת 2017 ייסד את "הנשמות הגועשות" (The Windy Souls) - הרכבי במה משתנים למוסיקת בלוז, רוק וזמר עברי. מלבד עיסוקיו האמנותיים, הוא מתפרנס מצילום, גרפיקה ממוחשבת וייעוץ תקשורת. בשנים האחרונות הוא מתגורר בירושלים ובערים שונות במערב אירופה.

 

ילדותו ונערותו

וייס נולד ברובע היהודי בירושלים. הוא בן בכור לששת ילדיהם של הרב עמנואל ואדל, ונכד לרבקה מנדל ניצולת שואה מסופיה, בולגריה. למד בתלמוד תורה ביידיש תורה ויראה של חוג נטורי קרתא השמרנים - הידועים בהתנגדותם החריפה לציונות - בשוק מאה שערים. ב-1999 עבר לתלמוד תורה אמשינוב בשכונת בית וגן בירושלים, וזכה לקשר קרוב עם האדמו"ר הרב יעקב אריה מיליקובסקי. בדרכו באוטובוסים הלוך ושוב מבית הספר נחשף לפיגועי טרור קשים של האינתיפאדה השנייה.

בשנות ילדותו למד מוסיקה באופן אוטודידקטי, ניגן על תופים וחליל, שר והקליט את עצמו. במסיבות כתה ואירועים חגיגיים נלקח וייס לשיר במקהלות הילדים - הרמוניה וקטעי סולו. מגיל צעיר הוא נהג לקרוא ולכתוב קטעי שירה ופואמות, בעידודה של אמו, ולפרסמם בקרב המשפחה וחבריו הקרובים. וייס התבלט בכשרון הכתיבה והתבקש לכתוב מקטעים, ואף הוציא לאור עלוני ילדים ונוער בשם "נחלי אמונה".

 

בשנת 2004 עזב וייס את הלימודים בישיבת "אור תורה" במבנה המפורסם של "לב יהודה" של הרב מוטה פראנק ולא השלים את לימודי ישיבה קטנה. הוא הסתובב עם חבורת פצועי הנחל ביצהר ובסוסיא. אז גם החל לעסוק באופן מקצועי בצילום ונגינה על תופים וגיטרה. הוא נלווה ולמד מהצלמים אלכס ליבק ומנחם כהנא, שבאו לסקר ולתעד התרחשויות בשכונות החרדיות וחצרות החסידים, ומיו"ר אגודת הכליזמרים אברהם לייב בורשטיין שטיפח את כישוריו המוסיקליים והאמנותיים. באותו זמן נמנה[1][2] על החלוצים שהסתננו בלילות לקבר יוסף בשכם במטרה להעלות את המודעות[3] על נטישת המתחם המתמשכת - והכמיהה לשוב לשם בשליטה ישראלית. הוא תיעד את הנסיעות הללו ביומנים וצילומי סטילס [4][5]- מה שהפך בשנת 2018 לספר הראשון המקיף את כל מאורעות קבר יוסף וקורותיו, ואת עולמם הרוחני של חסידי ברסלב המסכנים עצמם כדי להגיע לשם[6][7].

קריירה

בשנת 2005 החל וייס רשמית לכתוב חדשות וכתבות מגזין לעיתון שעה טובה, בעריכתו של אשר צוקרמן, לצד העיתונאים אהרן קליגר, אריה ארליך ובנימין גרנות. במהלך עבודתו העיתונאית סיקר וייס בין היתר את אירועי פינוי גוש קטיף וההפגנות בירושלים, ביקור נדיר בתוככי המוקטעה ברמאללה[1], תופעה של חילוניים שנקלעו לחובות המתחפשים לחרדים ומקבצים נדבות בלונדון, את סופת האיירן שפגעה בחוף המזרחי של ארצות הברית בסוף חודש אוגוסט 2011, וערך תחקירי פרופיל מעמיקים על דמויות כאריאל שרון, הרב יצחק דוד מורגנשטרן[2] והמקובל הרב גמליאל רבינוביץ[3]. עוד ראיין ניצולי שואה ודמויות במערב ומזרח אירופה, ביניהם את מי שהיה חברותא של הרוגוצ'ובר בלבוב ואת Majed el-Shafie שנמלט מגזר דין מוות במצרים[4] והקים את הארגון הבינלאומי One Free World International, ואף פרסם לראשונה[5] את פסק ההלכה של הרב יצחק יוסף המתיר להאזין למוסיקה בימי ספירת העומר.

​בדצמבר 2005, בפריימריז על ראשות הליכוד בין בנימין נתניהו לסילבן שלום ומשה פייגלין, היה וייס פעיל ורכז פריימריז בתא החרדי למען נתניהו. לקראת סוף היום ושעת ההכרעה הגיע נתניהו בשברולט סוואנה ועמד בחניון בנייני האומה בירושלים, שם עודד את וייס והפעילים החרדיים ודרבנם למאמץ אחרון להבאת מתפקדים. נתניהו גרף 44.4% מהקולות - והקשר בין הפעילים החרדיים ונתניהו זכה לביקורות חריפות בעיתונות החרדית, בראשם עיתון משפחה שגינה את תופעת "השחורים בליכוד" בסדרת כתבות.

​בפברואר 2006, בעת שהמתין וייס עם ארבעה מחבריו בטרמפיאדה של צומת אריאל לכיוון ירושלים, ירד לעברם מחבל פלסטיני מפורד טרנזיט וניסה לירות בהם מרובה סער קלשניקוב מטווח אפס, אך האירוע בנס לא הסתיים בטרגדיה בשל מעצור בנשק[1].

​בבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2007, היה בין פעילי השטח הבולטים של מטה ברסלב ושלומי אמונים המשולב בביתר-עילית, שהביאו את מאיר רובינשטיין לראשות העיר ברוב של 60% בתום מערכת בחירות קשה וסוערת מול ראש העירייה המכהן יצחק פינדרוס.

​באפריל 2008 נישא וייס למיכל ליפשיץ, בת למשפחה אמריקאית, חסידי ברסלב מצפת, ובוגרת סמינר גור בחצור הגלילית. באותה שנה נעצר וייס על השתמטות מצה"ל וישב בכלא ארבע בצריפין משך שבועיים, לאחר שקוצר עונשו בהתערבות ח"כ מאיר פרוש ורות בר ממשרד הביטחון. במהלך 2010 שידר וייס בקו החדשות 'הכל בקול'.

ב-2011 התגורר וייס בניו יורק, שם בין היתר נקלע אל סופת ההוריקן איירין וכתב יומן לעיתון בקהילה. עם חזרתו לישראל הפך לכתב רשמי בעיתון בקהילה ובאתר האינטרנט החרדי החדש כיכר השבת[1], שם הביא ראיונות אישיים ופרופילים, חדשות ופובליציסטיקה. ב-2012, עם שתי בנות - נעמי חיה ונחמה - התגרשו בני הזוג וייס.

במהלך השנים 2012 עד 2015 השלים וייס לימודי תקשורת מטעם מעריב-מקור ראשון תחת שרביטם של העורך אורי אליצור וערן בר-טל, לימודי דיפלומטיה והסברה במרכז הבינ"ל לדיפלומטיה ציבורית, ולימודי דוברות פוליטית ועזרה פרלמנטרית במרכז הישראלי להכשרה פוליטית[1] שהקימה מי שכיום חברת כנסת מטעם סיעת הליכוד מיכל שיר. במהלך 2013 שימש כעורכו הראשי של העיתון היומי "נכון להיום", וביוני 2014 החל וייס לשמש כדוברה הפוליטי ועוזרה הפרלמנטרי של יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ תא"ל במיל' מירי רגב. וייס ליווה את ח"כ רגב בתקופה הסוערת של חטיפת שלושת הנערים, מבצע צוק איתן ודיוניה הקשים של ועדת הפנים של הכנסת בסוגיות ערביי ישראל. באחד הדיונים סילקה רגב את ח"כ ג'מאל זחאלקה מסיעת בל"ד ועוררה סערה. באותה תקופה קראה רגב להשעות את ח"כ חנין זועבי ממליאת הכנסת, להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק ולהטיל מאסר על מיידי אבנים. במסגרת זו יזם וייס וקידם הצעת חוק להסרת מסים מתושבי הדרום על בניית חדרי מיגון.

באפריל 2014 נמנה וייס עם מייסדי אתר האינטרנט חרדים10 שיועד להתחרות באתרים החרדיים הבולטים בחדרי חרדים וכיכר השבת[1]. וייס שימש כעורך[2][3], יחד עם כתב החרדים בערוץ הראשון, איציק הלפרין, שם פרסם כתבות חדשותיות, כתבות מגזין וטורים פובליציסטיים. בסוף השנה פרשו שניהם בשל חילוקי דעות עם העורך הראשי דוד רוטנברג.

במשך השנים שימש וייס כמרואיין ואורח בנושאי מיסטיקה יהודית ותקשורת, ואף ייעץ באותם נושאים בהפקות טלוויזיה, ומחקר בגופים מסחריים ופרטיים.

בשנת 2015 החל וייס להצטרף כמתופף וכצלם דוקומנטרי במסעות הכליזמרים הירושלמים לגרמניה, צ'כיה, סיביר[1] ואוקראינה. באותה שנה החל גם להופיע, לשיר ולנגן בגיטרה קאברים לבוב דילן, מאיר אריאל, לאונרד כהן וניגוני נשמה. בשנת 2017 החל וייס לשמש כעורך תוכן באגף התקשורת במשרד ראש הממשלה. במהלך השנה נמנה על החוג "אותיות פורחות" לספרות וקולנוע בהנחיית השחקן והמורה ברוך ברנר והמשוררת רבקה מרים.

בדצמבר 2018 הוציא לאור בהוצאה עצמית את הספר קבר יוסף - כך נפרצה הדרך[1], מסמך דוקו-היסטורי [2]בן 450 עמודים המתאר את כל אירועי קבר יוסף משחר ההיסטוריה ועד ימינו, בשילוב מאות תמונות ומסמכים, ובמרכזו פרופיל מקיף ומעמיק על עולמם הרוחני והמעשי של חסידי ברסלב החלוצים במאבק העיקש לסלילת הדרך לשכם מחדש. הספר נמכר במהלך 2019 בלמעלה מ-1000 עותקים בעברית.

במהלך 2019 עבר וייס להתגורר תקופה בגרמניה, אוקראינה וצ'כיה. שם הופיע כזמר המלווה את שיריו בגיטרה וכתב את ספר הביוגרפיה "הלוחם", על חייו ומשנתו של הרב קלמן גולדשמידט. בסוף השנה העלה בירושלים ערב פואטיקה ובלוז "מפשיטים מילים מנוקדות"[1] עם הצלמת והמשוררת דסי פרומר.

בפברואר 2020 פרסם וייס, בערב השקה משותף עם הזמר אריאל זילבר, תערוכת צילומים דוקומנטרית וכתב עת מגזיני "בני חורין מוקפי חומה", על חייהם ועולמם של נערים ונערות בני המגזר החרדי לשעבר הפעילים במרכז התרבות החצר של יודה בירושלים.

בימים אלו עורך וייס את ספר האנתולוגיה שלו "דברים שלא תלויים בדוור" המקבץ כתבים, שירה והגיגים שכתב במהלך השנים. קטעים מתוכו מתפרסמים בעברית ומתורגמים, ואחרים מופצים בשרבוטי גרפיטי על קירות בירושלים ובתל-אביב במסגרת "קירותיי אומרים שירה".