NACHI WEISS

 

SWETT DARKNESS

נחי וייס מותק החושך 2021

 
 

מבחר שירים, רעיונות ומסעות

עכשיו זמין אונליין

וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ:

האם אבדתם פעם במדבריות השממה? האם התפוררתם מעל האוקיאנוס הגדול?

האם בניתם את המדרגה הבאה שלכם? האם הדלקתם נר ויצאתם לחפש את האהבה האבודה שלכם?

החיים כדרך, כגעגוע מתמשך, כל הדרך לגילוי. התנועה עוברת בשירה. ביצירה, באמנות, באמונה. לך לך. בדרכי ההתבוננות, בגאיות התפילה, בפסגות הגדולה והמלכות שבך, בסמטאות היופי והאסתטיקה.

וַיֹּאמֶר ה' לְיִשְׂרָאֵל בְּמַרְאֹת הַלַּיְלָה וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב יַעֲקֹב וַיֹּאמֶר הִנֵּנִי.

קרוב לשלוש שנים ליווה הדוקומנטריסט ריקו היאז את נחי וייס בתיעוד יוצא דופן בין חדריו, מבואותיו ומסעותיו.

הוא מצא בנחי התגלמות שלל ערוצים אמנותיים ותרבותיים בדמות יהודית אחת של המאה עשרים ואחת. ועכשיו עולה המסע המשותף על גבי ספר עבה ומרשים.

כמיהה ויצירה

 

האנתולוגיה מותק החושך 2021 היא יצירה יוצאת דופן מבחינה לשונית, סגנונית ותמתית המשקפת את פני החברה ונוגעת לעולמם הפנימי של צעירים מחפשים בני זמננו, בעיקר בוגרי העולם החרדי והדתי לשעבר, שרבים רבים מהם עוזבים את מה שהכירו ויוצאים לגלות את עצמם ואת האל – כל הדרך אל הארץ המובטחת.

הספר משופע בתחנות חייו של מי שנולד ברובע היהודי בירושלים, גדל במאה שערים, עזב את הקהילה החרדית, הסתובב בעולם, העז לדבר על מה שלא מקובל, התקרב לאלוהים מחדש ומאז מנהל עימו דיאלוג פתוח. וכל הדרכים רצופות בכתיבה מתמדת המושפעת בין היתר מדמויות יהודיות קוסמופוליטיות כרבי נחמן ובוב דילן, דרך לאונרד כהן ומאיר אריאל, כאשר יונק מצינורות החסידות ורוקנרול, מיסטיקה יהודית ואמנות מודרנית.

האסופה הזו היא פרי של יחסי גומלין בין נחי וייס הירושלמי, כותב השירה, השר והמנגן - לבין ריקו היאז האמריקאי, דוקומנטריסט שליווה את וייס עם מכשיר הקלטה ומצלמה בתקופות שונות בשנים האחרונות. שניהם דוברי אותה שפה תרבותית, שניהם חסידים נלהבים של פולק ובלוז, מיסטיקה יהודית ואסתטיקה, ובעיקר שתי נפשות המבינות זו את זו היטיב,

כאשר וייס מציג את כתביו והיאז את צילומיו – ושניהם יחד מאירים באור חדש את הגלוי ומעניקים משמעות לנסתר.

בבסיס המסמך עוקב היאז אחרי היוצר הצעיר שעשה את חייו בין התפעלות חסידית לפולחנים וטקסים דתיים אחרים, בין סצנות ירושלמיות לתרבויות שונות בארצות שונות, בין בודהה וגוספל, בין תפילה ל-אל.אס.די, בין שגרה להפתעה ובין נשמה צמאה ללב נודד.

היאז פגש אוצר רוחש של מאוויים, חיפוש, יצרים, עצבונות, געגועים, חשבון נפש ותנועה מתמדת.

מקבץ ראשון זה של מותק החושך 2021 מציג תקופה משמעותית בחייו של נחי וייס, כותב, צלם, מוסיקאי ומשורר - ועובר על פני תחנות נודעות-לא-נודעות ואפיזודות מרתקות בעולמו. הוא מורכב ממבחר של שירים, הגיגים, רעיונות, כתבים, צילומים ורשמי-מסע מן השנים האחרונות.

כל זה בכרך אחד בעברית ובאנגלית: המוצר בוטיק, הניחוח אירופאי וההגשה סופר-אמנותית המתכתבת היטיב עם 2021.

זהו סיפור של לב מבעבע. נפש סוערת. מים שקטים. אש מתלקחת ואורות המהבהבים תמיד באופק.

זהו סיפור של נער יהודי. של שירה עברית. של דבקות יהודית. של נשמה ויצירתיות יוצאת דופן.

הספר הזה בדיוק בִּשְׁבִילְךָ, בִּשְׁבִילֵךְ

- קחו לכם עותק אחד לכל שעה שלא תבוא -

עם אהבה, נחי

נובמבר 2021, פראג

 

 

 

כמה ציונים ביוגרפיים:

 

נחי וייס הוא צאצא של רבנים, אנשי ספר, אמנים, סוחרים, בעלי בתים וניצולי שואה. הוא מוזיקאי, צלם, סופר וכותב שירים. יצירותיו התפרסמו בכתבי עת מגוונים.

הוא משמש כמתופף של הכליזמרים הירושלמיים, שר ומבצע בגיטרה שירי טרובדורים כבוב דילן ומאיר אריאל עם ההרכב המתגלגל שלו "הנשמות הגועשות". הוא יוצר פרויקט הגרפיטי בירושלים 'קירותיי אומרים שירה', מפרסם את צילומיו הדוקומנטריים בתערוכה 'בני חורין מוקפי חומה' וכתב עד כה שני ספרים בעברית.

בעבר הוא נמנה על החוג "אותיות פורחות" לספרות וקולנוע בהנחיית השחקן ברוך ברנר והמשוררת רבקה מרים, היה אקטיביסט בתנועות פוליטיות בישראל, השלים לימודי תקשורת ב'מעריב', כתב בעיתונות הישראלית, היה סטודנט ב'מרכז הישראלי להכשרה פוליטית' וב'מרכז לדיפלומטיה ציבורית' ושימש לפרנסתו כדובר פוליטי בכנסת ועורך תוכן באתר משרד ראש ממשלת ישראל.

בכל המסגרות שהזדמנו לו קידם וייס סוגיות של צדק ויהדות קוסמופוליטית.

ריקו היאז הוא צלם, מוסיקאי ועורך קריאייטיב, יליד 1980 במרילנד ארה"ב. היאז הוא מורה לאנגלית, היסטוריון, מרצה וחוקר תרבות. בשנים האחרונות הוא מתעד ומפיק פרויקטים דוקומנטריים בעולם.

 

 

המלצות:

  • לצלול, להמריא, לנוע, לחוות את כאבי הגדולה ובערת התשוקה והתעוררות הגעגועים.

  • כל מה שצעירים וצעירות צריכים כדי ליהנות מהרגע, כדי להתפעל, להתרגש, לקבל השראה ותודעה.

  • כל האוצר הזה בכרך אחד בעברית ובאנגלית: המוצר בוטיק, הניחוח אירופאי וההגשה סופר-אמנותית המתכתבת היטיב עם 2021.

  • מסך נדודיו בין קצווי החברה השונים של דור המילניום, ומכל גיבוריו הנפלאים, אהבותיו ונפילותיהן המהדהדים, מוזות, תופעות ואירועים - חוצב וייס חיים, גילויים ומשמעויות, גם עבורו וגם עבור קוראיו ומותיר בהם רושם עז.

(איתמר בן כנען, סופר ועורך לשעבר ב'הארץ' ו'מעריב')

  • נחי וייס נע בין תחומים שונים ומגוונים בחיי היומיום שלו, מרשה לעצמו לבעוט ביקר והקדוש ואף לעתים מוצא את עצמו עומד מול עולם כאוטי ואטום, אבל שום אירוע לא מושך אותו אחורה והוא נחוש לבנות את הבניין מחדש.

(בוהוסלב הרבל, קורן גרביטסי, צ'כיה)

 

ריקו היאז מגיש:

נחי וייס / מותק החושך

 2021, פראג

הספר זמין עכשיו לרוכשים בקניה המוקדמת

תאריך משוער למשלוח: 20 בדצמבר 2021

ערב נשף ההשקה יתקיים במהלך ינואר 2022 בירושלים, בפראג ובלונדון

פרטים מדויקים יימסרו במיילים

 

מותק החושך

 
רכישה עכשיו