top of page

הספר

קבר יוסף כך נפרצה הדרך

 נחמן וייס תשע"ח 2018

1.jpg

המחבר עם הספר. 2019

הספר שבידך הוא תוצאה של תחקיר תיעודי מקיף, המתבסס על מגוון מקורות ומשחזר את האירועים שליוו את קבר יוסף בשכם משחר ההיסטוריה ועד שננטש באוקטובר 2000, ומאז – במרוצת 18 השנים האחרונות, סדרת הפעולות הנחושות לפתיחת הדרך מחדש.

קבר יוסף; כך נפרצה הדרך חושף תמונה רחבה ונדירה של אירועים, נושאים ורגעים, המחולקים ל-17 פרקים ושזורים במאות מסמכים ותמונות. זהו סיפור מרתק ועוצר נשימה של שייכות ומורל, עוז ותעצומות, אמונה בלתי מתפשרת, מחדל ומאבק, של רגעים קטנים וגדולים, הישגים וקונפליקטים, נחישות ואובדן. זהו בעיקר סיפורם של אלו שלא ויתרו – ולא מוותרים – על אחת האחיזות הלאומיות וההיסטוריות מהחשובות ביותר של עם ישראל בארץ ישראל, כאשר המוטו המרכזי הינו תיקון היסטורי, גם רוחני וגם סימבולי: "לא מוכרים את יוסף שנית".

בחצות הלילה, בשיאו של מבצע 'חומת מגן' פורצים כמה עיתונאים לרצועות השידור עם מבזק סוריאליסטי: מאות חסידים לבושי קאפוטות רצים בסמטאות שכם, ללא נשק וללא ליווי צבאי - ומחפשים את הדרך לקבר יוסף. איש לא תיאר לעצמו שזו תחילתה של סאגה שתימשך עוד שנים ארוכות. באותו מוצאי שבת אביבי של 2002 החל מאבקם של חסידי ברסלב לפתיחת הדרך אל הקבר לאחר שנה וחצי שבה לא דרכה שם רגל יהודית, מאז נטש צה"ל את המתחם.

בתוככי שכם, בסביבה עויינת, תיעד נחמן (נחי) וייס על פני 15 שנים את קבר יוסף - האקטואלי וההיסטורי - ולא פעם ראה את הסכנה בעיניים. קשה לחקור לעומק הקרבה כזו תחת עדשות ביקורתיות או בוחנות, כי אם באמצעות מתודות התנסות שבה יחווה המתעניין באופן אישי את עולמו של החסיד. אחרת, לעולם תחסר התמונה התלת-ממדית.

בספר שלפניכם מנסה וייס, ככלי ראשון וכמי שגדל בצעירותו בחסידות ברסלב, להעניק הצצה מרתקת מנקודות תצפית, מחקר וחוויה אישית אל המשנה המגובשת בחייהם של חסידי ברסלב המוכנים לעשות הכל כדי להידבק בדמותו של "הצדיק".

 

​מדוע הם נלחמים על קברי האבות; מי הם אותם החסידים שהסתננו למקומות מסוכנים בלילות ומה הניע אותם; מה חשוב להם באחיזה בקבר יוסף והאם גם במחיר סכנה; מה הם אמונה, ניסים, קדושה ומסירות נפש – עקרונות יסוד בתורתו של רבי נחמן לעבודת השם ודבקות ב"צדיק", ועוד.

COVERBOOKJOSEPHSTOMB.jpg

ביקורות והמלצות

ראש הממשלה בנימין נתניהו - עותק - Copy.j

29.05.2017

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו

בשנים האחרונות מבקרים אלפי ישראלים במתחם קבר יוסף בשכם, ומפגינים בכך את דבקותם במורשת עמנו. אני בטוח שהספר החדש יתרום רבות להעשרתה של מורשת זו ולהוכחת עומק שורשינו בנחלת אבות.

בברכה,

בנימין נתניהו

הרב יצחק דוד גרוסמן.jpg

אוקטובר 2017

הרב יצחק דוד גרוסמן

ברוך שמסר עולמו לשומרים (מסכת עבודה זרה מ ע"ב): לשומרי ומגיני המקום שלא התייאשו משך השנים הקשות לשמר את קבר יוסף, אהל הקדושה והשכינה בשכם, והברכה אחת גם למתעדים והמנציחים את האירועים והמאורעות, המעניקים חוסן לבאים למקום.

הרב מוטה פראנק.jpg

א' ראש חודש אדר תשע"ח

הרב מוטה פראנק

כמה שמחתי לשמוע ממך על עבודתך ויגיעתך זה למעלה מעשור, להוציא מהכח אל הפועל את הספר 'קבר יוסף כך נפרצה הדרך' [...]

אשרי מי שיוצר את הקשר, במודעות הפנימית, קשר נפשי, מחשבתי, רעיוני, רגשי ומנטלי אל דמותו של יוסף הצדיק.

בעיתונות

ע.jpg
YNET

Nachi Weiss has been documenting for 15 years, now he is publishing a huge book: 

A document that does not look like it

The Faith is stronger than anything

66.jpg
INN NEWS

Weiss's work is meticulously detailed, and it tells the story of the tomb during periods when it was far from the eyes and heart of most people

Between sabotage charges and gunfire

Weiss_Tomb_Joseph.jpg
BREAKING

“Kever Yosef  is an important site and as such, should be entirely open to visitors, Jewish, Christian, and Muslim,” Weiss said.

One Man’s Battle

for Biblical Joseph

bottom of page